W tym roku po raz siedemnasty obchodzimy Światowy Dzień Nerek, który przypada zawsze na drugi czwartek marca. Jest to dzień, w którym niezależnie od miejsca na Ziemi poświęca się nerkom szczególną uwagę i przypomina wszystkim o znaczeniu nerek w ludzkim organizmie, o ich ważnej roli w prawidłowym funkcjonowaniu każdego z nas, o chorobach nerek i ryzyku, które ze sobą niosą. Wszystko po to, by podnieść świadomość społeczną o niebezpieczeństwie związanym z chorobami nerek, z których wiele przebiega skrycie, bezboleśnie, bezobjawowo i podkreślić – jak ważną rolę odgrywają badania profilaktyczne pozwalające na wczesne wykrycie problemu.
W tym Dniu przeprowadzane są bezpłatne badania profilaktyczne, spotkania edukacyjne, konferencje naukowe, które mówią, jak ważne są regularne badania moczu, morfologii krwi obwodowej lub oznaczenie we krwi stężenia kreatyniny, na podstawie którego można ocenić prawidłowość filtracji kłębuszków nerkowych, podstawowego parametru opisującego pracę nerek. Pamiętajmy też o mierzeniu ciśnienia tętniczego krwi. W wielu przypadkach to pierwszy objaw towarzyszący przewlekłej chorobie nerek!
Warto zadbać o nasze nerki, o ten magiczny filtr oczyszczający nasz organizm z produktów przemiany materii, pracujący non-stop perfekcyjny regulator stężenia sodu, potasu, chloru , wapnia i fosforu w naszej krwi, dbający o stałość równowagi ustrojowej, prawidłowość nawodnienia ciśnienia tętniczego krwi. Dodajmy jeszcze jeden ważny aspekt działania naszych nerek. Produkują erytropoetynę, hormon odpowiedzialny za produkcję erytrocytów, podstawowego składnika naszej krwi.
Wiodące hasło tegorocznego Światowego Dnia Nerek brzmi: „Zdrowe nerki dla wszystkich. Przygotowania na nieoczekiwane. Wspieranie pacjentów z grup ryzyka”. To niezwykle mądre przesłanie, bo nerek nie widzimy, nie czujemy, nawet o nich nie myślimy i nie podejrzewamy, że chorując na inne choroby, np. cukrzycę, przewlekłą niewydolność krążenia, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze lub nadwagę i otyłość – wszystkie one uszkadzają nasze nerki. Kiedy pojawiają się niepokojące objawy, bywa już niestety za późno.
Fundacja Amicus Renis zachęca wszystkich
DBAJMY O ZDROWE NERKI, ABY SŁUŻYŁY NAM PRZEZ DŁUGIE LATA.
NIE POMIJAJMY OKAZJI, ŻEBY O NICH MÓWIĆ!
SPRAWDŹMY JAK DZIAŁAJĄ?