Dializa i Ty to czasopismo dla pacjentów dializowanych i po przeszczepieniu nerki, którego pomysłodawcą i pierwszym redaktorem był prof. Olgierd Smoleński. To unikalne czasopismo jest wydawane od 2002 roku przez Fundację Amicus Renis, a w latach 2007–2020 wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Osób Dializowanych (OSOD).
Stanowi forum wymiany myśli i dążeń pomiędzy pacjentami i reprezentantami wszystkich zawodów związanych z opieką nad nimi. Lekarze i pielęgniarki przybliżają problemy zdrowotne. Dietetyczki podają niezbędne informacje o właściwym żywieniu w czasie leczenia nerkozastępczego czy po zabiegu przeszczepienia nerki. Fizjoterapeuta zwraca uwagę na znaczenie aktywności fizycznej jako sposobu leczenia przewlekłej choroby nerek, a psychoterapeuta zajmuje się reakcją pacjentów na trudne informacje. Czasopismo jest też współtworzone przez pacjentów, którzy mają okazję podzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi samego leczenia, a także oczekiwaniami w tym zakresie. Mogą pochwalić się również swoimi osiągnięciami zawodowymi, sportowymi czy też kulturalnymi.
Ponadto na łamach tego czasopisma prezentowane są stacje dializ w Polsce prowadzone przez firmy: Fresenius Nephrocare Polska, Diaverum Polska oraz DaVita Polska, w których pacjenci mogą gościnnie być dializowani w czasie wyjazdów wypoczynkowych czy turystycznych. Proponowane są też wakacje zagraniczne z dializami na Sycylii (Stacja Dializ Mucaria i Ragusa) oraz w Grecji (Stacja Dializ Mesogeios). Program dializ gościnnych umożliwia dalsze i bliższe wyjazdy i tym samym poznawanie odległych zakątków kraju i świata.
Ciekawym akcentem czasopisma jest wprowadzony poczet wybitnych nefrologów żyjących, czy też tych, którzy już odeszli, a dla rozwoju dializoterapii w Polsce zrobili bardzo dużo. Krótka ich charakterystyka pozwala przybliżyć i przypomnieć te postacie wielu pacjentom.
W 2024 roku nastąpiła zmiana Redaktora i Komitetu naukowego czasopisma. Osoby zaproszone do współpracy pochodzą z różnych stron Polski. Są to lekarze, pielęgniarki, psychoterapeuta, dietetyk, fizjoterapeuta i przedstawiciel pacjentów, których różnorodne doświadczenie i wiedza będą niezwykle cenne dla Czytelników. Wpłynęło to na pewną rekonstrukcję działów w czasopiśmie lub utworzenie nowych. Intencją tych zmian jest dążenie do przekazywania istotnych, najnowszych i różnorodnych informacji osobom ze schyłkową niewydolnością nerek, poddawanych dializom, z czynnym przeszczepem nerki, ale również tym, którzy stoją przed trudnymi decyzjami i wyborem dotyczącym sposobu leczenia nerkozastępczego.
Czasopismo wydawane jest w wersji tradycyjnej drukowanej, ale dostępne jest również na stronie Fundacji Amicus Renis w wersji elektronicznej. Ostatnio dodano również możliwość szybkiego dostępu do niego poprzez kod QR.
Zaktualizowane działy w czasopiśmie to: